1947/​770

Ole Hagen (f. 1913, d. 1984)

“Kasketten”. Cocktailkande af klart glas med montering og røreske af sterlingsølv. Udført og stemplet hos A. Michelsen. Ske: vægt 52 g. Ske: L. 29,4. Kande: H. 22,3. (2)

Alders- og brugspatina. Sølvmontering med overfladeridser hidrørende fra rensning med evt. skuresvamp.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Vur­dering

1.200 DKK

Hammerslag

650 DKK

650 DKK
600 DKK