1926/​1513

Figur af patineret bronze i form af stående kriger med sværd. På senere stand af jern. Benin. 20. årh. H. 34.

Proveniens: Forfatteren Jakob Johannes Bech Nygaard (1911–1988), som skrev socialrealistiske romaner. Hjembragt fra Liberia ca. 1968.

Brugsspor. Gennemboret fod.

Varia, 27. juni 2019

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK