1926/1513
Figur af patineret bronze i form af stående kriger med sværd. På senere stand af jern. Benin. 20. årh. H. 34.
Proveniens: Forfatteren Jakob Johannes Bech Nygaard (1911–1988), som skrev socialrealistiske romaner. Hjembragt fra Liberia ca. 1968.
Brugsspor. Gennemboret fod.
Varia, 27. juni 2019
Vurdering
Hammerslag