2124/719
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Cylindrisk lågkrukke af lertøj dekoreret med rød, gul, lilla og orange glasur. Sign. monogram 62, Danmark. H. 23,5. Diam. 15.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte små afslag langs lågets nedre rand - fortrinsvis inderste lågrand
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
20 bud