N. A. Abildgaard skole, ca. 1800
“Ossian. Den gamle blinde skotske barde synger til harpen sin svanesang”. Usigneret. Olie på lærred. 40×35.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 232, 1969 nr. 88 afbildet s. 16 og auktion 1243, 2012 nr. 1.
Reparation og retouchering. Krakeleringer og mærke langs blændrammen.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024
11 bud