2102/103
Christen Dalsgaard (f. Skive 1824, d. Sorø 1907)
Nøgne træer i et vinterlandskab. Sign. C. D. Olie på lærred. 22×30,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 8, 1949 nr. 16.
Enkelte afskalninger og retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
22 bud