2249/728
Dansk møbeldesign
Overpolstret lænestol med ben af bøg, betrukket med gulligt møbelstof. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og slitage.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag