1346/518
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Reolsystem af eg og teak i fire sektioner, bestående af to underskabe, to kommoder med skuffer, to sektioner med hylder samt to sektioner med hylder og skriveklap Model 15, 16, 17 og 18. Udført hos Ry Møbler. H. 180. B. 100/400. D. 50. (4)
Brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 12. november 2013
Vurdering
Hammerslag