2444/​150

'TROTSKY CONDEMNS MOSCOW TRIAL.' Den russiske revolutionsleder Lev Trotskij (1879–1940) fordømmer offentligt Moskvaprocesserne. Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af den russiske revolutionsleder Lev Trotskij (1879–1940) under en pressekonference i maleren Diego Riveras have i Mexico City den 9. februar 1937. Bagside med agenturstempel, påstemplet dato for offentliggørelse (26. februar 1937) samt påhæftet nyhedstelegram dateret den 9. februar 1937. Dobbeltglas og egetræsramme. Lysmål 15×20. Rammemål 25×30.

'Moskvaprocesserne' er betegnelsen for de offentlige skueprocesser, som førtes mod en række fremtrædende sovjetborgere i årene 1936–38. Retssagerne hvilede generelt på falske anklager og tilståelser blev hyppigt fremtvunget under tortur. Processserne var et led i de store udrensninger, Stalin iværksatte i anden halvdel af 1930'erne for at konsolidere sit diktatur. Trotskij kritiserede processerne heftigt, hvilket formentlig bidrog til beslutningen om at rydde ham af vejen.

Dette er et originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi fra 1937, som fremstår med almindelige alders- og håndteringstegn.

I Lyngby
Vur­dering

2.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?