2413/534
Kai Nielsen (f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924)
To kvindefigurer af lertøj med hhv. oval og firsidet base. Dekoreret med hvid glasur. Sign. HAK, kvinde med barn ydermere indridset “45”. Begge stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 31 og 30. (2)
Figur med oval base: Afslag på basens nederste kant. Figur med firsidet base: Intet at bemærke.
Moderne kunst og design, 26. marts 2024
Vurdering
Hammerslag