Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
“Jomfruen og tyren”. Sign. Heerup 1958. Olie på plade. 84×84.
Udstillet: “Decembristerne”, Den Frie Udstillingsbygning, København, 1959, kat. nr. 48.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020