2427/101
Lille senempire pengeskab af sortmalet jern, plint af sortmalet træ med skuffe. Danmark, 19. årh.s første halvdel. H. 96. B. 40. D. 34.
Proveniens: Herregård i Næstved.
Nøgle medfølger. Ridser og mærker. Brugsslitage. Restaureret.
Vurdering