921/​948

Judith Johansson (f. Trollhättan 1916, d. Teneriffa 1993)

“Riddarsporrar - Blommande riddarsporrar i tidig morgonsol”. Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik. Geometrisk mønster i blå, lilla, grønne og brune nuancer på grå bund. Sign. JJ. Formgivet 1961–1962. Udført anden halvdel af 20. årh., Sverige. L. 293. B. 187.

Litteratur: Torsten Andersson: “JJ. Så vävdes ett livsverk”, Varberg 2006, omtalt s. 19, afb. s. 20.

Moderne kunsthåndværk og design, 13. juni 2024

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag