Emil Bærentzen (f. København 1799, d. sst. 1868)
Portræt af H.C. Ørsted (1777–1851). 1840'erne. Sign. Em. Btz. Bly, hvidt og lavering på papir. Bladstørrelse 25×19. Uindrammet.
Tegningen er forlæg til et litografi i “Dansk Pantheon. Et Portraitgalleri for Samtiden”, 1842–51, udgivet af Em. Bærentzen & Comp.s Litografiske Institut.
H. C. Ørsted var en af den danske guldalders hovedpersoner. Han tilskrives i almindelighed opdagelsen af elektromagnetismen.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020