Holger H. Jerichau (f. København 1861, d. sst. 1900)
Aften i Indien, hvor to mænd sidder ved et ildsted. Sign. monogram. Olie på papir monteret på træ. 27×28.
Enkelte krakeleringer. To minimale afskalninger ca 0,5mmx0,5mm. Behov for let overfladerensning. Lille papirtab øvre højre hjørne.
Ældre malerier og møbler, 20. maj 2019