2023/835
Skandinavisk møbeldesign
Lav lænestol af eg, sæde af krydsfinér i kanvaslomme, ryg og sæde udspændt med remme af kernelæder. 1960–1970'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Pletter på kanvas. Unbrakonøgle mangler. Løs i samlingerne.
Moderne kunst og design, 2. juni 2020
Vurdering
Hammerslag