2023/​835

Skandinavisk møbeldesign

Lav lænestol af eg, sæde af krydsfinér i kanvaslomme, ryg og sæde udspændt med remme af kernelæder. 1960–1970'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Pletter på kanvas. Unbrakonøgle mangler. Løs i samlingerne.

Moderne kunst og design, 2. juni 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK