2040/921
Dansk møbeldesign
Lænestol med stel af bejdset bøg, udspændt i sæde og ryg med søgræs. 1930–40erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Løs i samlingerne.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag