Carl Bøgh (f. København 1827, d. sst. 1893)
Købt af Gammel Estrup - Herregårdsmuseet i februar 2019.
“En ræv på lur”. Sign. Carl Bøgh 1870. Olie på lærred. 82×100 cm.
Udstillet: Charlottenborg 1871 nr. 58.
Proveniens: Lensgreve Scheel til herregården Gl. Estrup (1871).
Bruun Rasmussen auktion 354, 1976 nr. 39, afbildet s. 11.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og bøger, 26. februar 2019