2426/​17

Kongeligt nyrokoko kaminur af forgyldt bronze, skive af hvid emalje. Mærket med Frederik VIIIs monogram samt inventarnummer fra Amalienborg. 19. årh.s slutning. H. 54. B. 45. D. 21.

Proveniens: Erhvervet på Bruun Rasmussen auktion 883, 2018 nr. 338. Her solgt som del af boet efter Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth af Danmark (1935–2018).

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Slagklokke mengler. Pendul og Optræksnøgle medfølger. Pendulophæng itu.

I Lyngby
Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?