2148/​55

Peter Tom-Petersen (f. Thisted 1861, d. Ærøskøbing 1926)

Gråvejrsdag i Nyhavn. Sign. Tom Petersen 1912. Olie på lærred. 59,5×80.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 486, 1986 nr. 417.

Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer og minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning. Retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
4.000 DKK