Peter Tom-Petersen (f. Thisted 1861, d. Ærøskøbing 1926)
Gråvejrsdag i Nyhavn. Sign. Tom Petersen 1912. Olie på lærred. 59,5×80.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 486, 1986 nr. 417.
Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer og minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021