1951/72
Fransk kaminur af bronze og alabast, ved urhus stående ung kvinde ved fuglerede og rosenbusk, hvidemaljeret urskive med arabertal. Urværk stemplet C.H. Paris. 20. årh.s begyndelse. H. 27.
Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul samt optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 23. december 2019
Vurdering
Hammerslag