Foto endnu ikke klar
891/​1435

Georg Wilhelm Pauli (f. Jönköping 1855, d. Stockholm 1935)

Stående kvinde, 1915. Sign. monogram; sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 45×28.

Proveniens: Kunstneren Erik Werenskiold (1855–1938), Norge. Erhvervet direkte fra kunstneren. Siden nedarvet i Werenskiolds familie og ikke tidligere udbudt til salg.

I et postkort fra Pauli til Werenskiold, dateret 20. december 1912, skriver Pauli, at han året før har opholdt sig i Paris “och målade med kubistiske tendenser”. En dengang ny stilart for Pauli.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 4. december 2019

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK