921/​457

Hans Hofmann (f. Weißenburg, Bayern, Tyskland 1880, d. New York City 1966)

Uden titel, ca. 1940. Usign. Tusch, farvekridt og akvarel på papir. Bladstørrelse 28×16,5.

NB: “This lot is subject to the Artist’s Resale Right”.

Proveniens: The Renate, Hans and Maria Hofmann Trust, New York, NY. Proveniens: Miles McEnery Gallery, New York, NY (certifikat påsat bagsiden).

Værket er ifølge certifikatet registreret i The Renate, Hans and Maria Hofmann Trust, New York, NY som nr. HH-Est#XYZ/1–34.

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt. Forespørgsel