Stort dansk rokoko spejl i ramme af forgyldt træ, udskåret med gennembrudte blomster og bladværk, bund med gennembrudt cartouche. Bagsiden med rester af laksegl samt etiket med utydelig indskription og inventarnummer; “Fr..a..n det ner rifna Hörsch holm slott vid Köpenhamn ar 1770”. 18. årh.s midte. H. 193. B. 84.
Proveniens: Hirschholm Slot. Hirschholm Slot, dronningens sommerslot, også kaldet “Nordens Versaille”. Lauritz de Thurahs hovedværk, afsluttet 1742. Det var her at Struensees og den unge dronning Caroline Mathildes illegitime samvær bl.a. foregik, og slottet var derfor for eftertiden behæftet med megen skam, at det blev forsømt og forfaldt, for endelig i 1815 at blive helt nedrevet.
Møbler og ure, 5. december 2007