2109/65
Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, urhus med stpende romersk soldat, timekrans af hvid emalje. 19. årh.s begyndelse. H. 47,5. B. 36. D.13.
Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Forgyldning slidt. Flere løse dele.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021
Vurdering
Hammerslag