2109/​65

Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, urhus med stpende romersk soldat, timekrans af hvid emalje. 19. årh.s begyndelse. H. 47,5. B. 36. D.13.

Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Forgyldning slidt. Flere løse dele.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021

Vur­dering

6.000–8.000 kr.

Hammerslag

6.500 kr.

803752 6.500 kr.
938938 (Autobud) 6.000 kr.
803752 5.500 kr.
938938 3.800 kr.
891339 3.600 kr.
901138 3.400 kr.
864477 3.200 kr.
107745 3.000 kr.