769/​245

Preben Hornung (f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989)

Komposition. Sign. Hornung 51. Olie på lærred. 79×112.

Udstillet: Linien II, 1951. Udstillet: London, 1951. Preben Hornungs indsats i dansk kunst er en konsekvent og vedholdende enegang og på trods af flere stilskift kendetegnet ved en gennemført konsistens. Hornungs værk er karakteriseret ved et udpræget mådehold med virkemidlerne og en asketisk palet. Ofte er der tale om nærmest minimalistiske undersøgelser i nærperspektiv af hverdagsdetaljer, der får deres eget stille, poetiske liv inden for rammens fire vægge. Billederne indkredser nuancerigdomme i tilsyneladende uspektakulære eller upåfaldende motiver med stor, men afdæmpet, sanselighed. På dette eftersyn kan der stiftes bekendtskab med kunstneren i et rigt udvalg af hans forskellige perioder og udtryk. Fra denne fornemme konkrete komposition (1951) fra perioden omkring Linien II (1947–52) over mere frigjorte Jernbane-billeder (1959 og 1961), eksempler på de såkaldte Etudes (1959), et Murbillede (1963) til et dramatisk slagtekropsmotiv (1965). Fra slutningen af 1950'erne udførte Hornung ved siden af maleriet flere større rumudsmykninger. Fra den del af oeuvret udbydes en større tredelt glasmosaik.

Udvalgt kunst, 27. februar 2007

Vur­dering

75.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK