2437/899
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Rektangulært sofabord af massiv eg. Model 262. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 54. L. 185. B. 86.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag