2142/​546

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Medestolen”. Et par højryggede lænestole af massiv mahogni, med justérbar sæde/ryg. Løse hynder betrukket med blågrøn alcantara. Model 2254. Formgivet i 1956–57. Udført og delvist mærket hos Fredericia Stolefabrik. (2)

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 6, 1957.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Betræk med pletter.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag