“H.C. Andersen læser op i Collins have”, 1931. Forstudie til fresko. Usign. Blyant og akvarel på karton. Lysmål 126×163.
Litteratur: Mikael Wivel: “Lysets tøven og de store fortællinger”, gengivet side 259, omtalt side 258–261. Fresken afbildet side 257. Fresken befinder sig i H.C. Andersens Hus, Odense.
Malerier, skulpturer, grafik, 29. september 2021