2120/991
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 4/3”. Pendel med fatninghus af bakelit, overskærm af rødlakeret metal og mellemskærm af matglas. Udført hos Louis Poulsen. 1930–40'erne. Diam. 40.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Underskærm mangler. Mellemskærm med minimale kanthak. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
Vurdering
Hammerslag