Christine Løvmand (f. København 1803, d. sst. 1872)
Opstilling på broget marmorkarm med hvide og lyserøde roser samt forglemmigej i klar glasvase. På karmen en lille bisquitfigur efter Thorvaldsen forestillende lyrespillende amor. Sign. Ch. L. Olie på træ. 28×25.
Proveniens: Forfatter Benedicte Arnesen-Kall (1813–1895); nedarvet fra denne til Louise Benedicte Hansen 18/11–1895. Bruun Rasmussen auktion 470, 1985 nr. 109, afbildet s. 49.
Enkelte retoucheringer. Mindre ridse. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022