2432/​103

Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)

“To heste forspændt en tørvogn i en mose ved Vester Egede”. Sign. monogram 1879. Olie på lærred monteret på træ. 30×37.

Vibeke Skovs fortegnelse over Theodor Philipsens malerier nr. 169.

Udstillet: Kunstforeningen 1911 nr. 80.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1406, 2014 nr. 101. Postekspedient Bartholin, Odense.

Enkelte mindre krakeleringer.

I Lyngby
Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?