2432/​104

Standur i kasse af delvist forgyldt, grønmalet og marmoreret træ, timekrans af tin med romer- og arabertal, dato, sekund og månefase. Sign. Peder Fischer. Mester i Assens 1781–85, derefter i Nyborg 1785–1816. 18. årh.s slutning. H. 243. B. 52. D. 26.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul, lodder, nøgler medfølger.

I Aarhus

Ure ▸ Standure

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?