2439/​1802

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Myren”. Sæt på fire spisebordsstol med ben af stål. Sæde og ryg af sortlakeret træ. Model 3101. Formgivet 1952. Udført hos Fritz Hansen. (4)

Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.

Dette emne handles i fuldmoms
Stand

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Ben med let overfladerust. Senere bemalet.

Eftersyn
I Lyngby
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?

19 bud

Tidspunkt Byder Bud
912086 2.600 DKK
1149893 (Autobud) 2.500 DKK
912086 2.500 DKK
1149893 (Autobud) 2.100 DKK
933238 2.000 DKK
1149893 (Autobud) 1.950 DKK
974192 1.900 DKK
1149893 (Autobud) 1.850 DKK
912086 1.800 DKK
1149893 (Autobud) 1.750 DKK
912086 1.700 DKK
1149893 (Autobud) 1.650 DKK
912086 1.600 DKK
1149893 (Autobud) 1.550 DKK
912086 1.500 DKK
1149893 (Autobud) 750 DKK
800549 700 DKK
1149893 650 DKK
1137287 600 DKK