1822/​508

Bodil Kjær (f. Hatting 1932)

Seng med sider af palisander, blåmalet hoved- og fodgærde. Monteret på stel af sortlakeret jern med sko af palisander. Formgivet 1955. Udført hos Harbo Sølvsten. H. 62/93. L. 197. B. 124. Indvendige mål L. 190. B. 120.

Litteratur: “Elements of Architecture: Works from 1955–1963 by Bodil Kjær”, variant gengivet i kataloget.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Indvendig bund er gjort mindre. Skruehuller i siderne grundet tidligere montering af uoriginale kassetter (ikke inkluderet).

Moderne kunst og design, 29. maj 2018

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag