1947/​146
Fransk konsolur af bronze, rigt dekoreret med putto, vædderhoveder og vinløv 19. årh. H. 40. B. 45. D. 19.

Be­skriv­el­se

Fransk konsolur af bronze, rigt dekoreret med putto, vædderhoveder og vinløv. Stemplet PH. Mourey 61. 19. årh. H. 40. B. 45. D. 19.

Emaljekrakkeleringer på skive. Revne ved basen. Senere bronzering. Pendul samt optræksnøgle medfølger ikke.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Ure ▸ Konsol-, kamin- og vægure

Vur­dering

1.500 kr.

Hammerslag

850 kr.

13 bud

850 kr.
(Autobud) 800 kr.
800 kr.
(Autobud) 700 kr.
650 kr.
(Autobud) 600 kr.
550 kr.
(Autobud) 300 kr.
290 kr.
(Autobud) 280 kr.
270 kr.
260 kr.
250 kr.