2102/522
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fire stole og to armstole af massivt eg, sæde og ryg udspændt med patineret kernelæder. Model 3237 og model 3228. Udført hos Fredericia Stolefabrik i 1980'erne. (6)
Litteratur: “Danish Chairs”, Noritsugu Oda, afb. s. 130–131.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker, primært skomærker på ben. Kernelæder med patinta og enkelte pletter. Tre stole med limrester ved samlinger
Moderne kunst og design, 12. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud