2102/​522

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Fire stole og to armstole af massivt eg, sæde og ryg udspændt med patineret kernelæder. Model 3237 og model 3228. Udført hos Fredericia Stolefabrik i 1980'erne. (6)

Litteratur: “Danish Chairs”, Noritsugu Oda, afb. s. 130–131.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker, primært skomærker på ben. Kernelæder med patinta og enkelte pletter. Tre stole med limrester ved samlinger

Moderne kunst og design, 12. januar 2021

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

55.000 DKK

10 bud

55.000 DKK
50.000 DKK
48.000 DKK
(Autobud) 46.000 DKK
44.000 DKK
(Autobud) 42.000 DKK
40.000 DKK
(Autobud) 38.000 DKK
36.000 DKK
34.000 DKK