1921/​947

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“JH 812”. Et par armstole med stel af forkromet stål. Sæde og ryg udspændt med sort kernelæder. Formgivet 1970. Udført 1970'erne hos snedkermester Johannes Hansen. (2)

Litteratur: Jens Bernsen: “Hans J. Wegner”, omtalt og gengivet s. 59.

Omfattende brugsslitage. Stel med mærker, ridser og små krom afskalninger, meget lette tegn på overfladerust. Læder med ridser og overflade krakeleringer (ikke gennemgående), læder noget udbulende i både sæde og ryg. En stol med samlinger mellem sprosser og stel med senere forstærkningssvejsninger. En stol med samlinger mellem sprosser og stel med senere gennemgående skruer. Stel med manglende dele - løs bagsprosse manglende skruer. Pose med sprosser medfølger.

Moderne kunst og design, 21. maj 2019

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag