2203/​1

Ubekendt maler, 18. årh.

Et par portrætter af kejserinde Maria Theresia af Østrig (1717–1780) samt hendes mand Franz I. Stephan (1708–1765), forældre til dronning Marie Antoinette af Frankrig (1755–1793). Usignerede. Olie på lærred. Begge måler 146×111,5. (2).

Behov for rens. Talrige krakeleringer og diverse afskalninger og ridser. Retoucheringer af forskellig grad. Hende: Med mindre reparation/lap på bagsiden ved brystet, samt en flænge ved nederste kant midtfor (ca. 4×2 cm) og et mindre hul ved samme sted. Han: Lærredet er dubleret.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

27.000 DKK

27.000 DKK
26.000 DKK
25.000 DKK