2045/800
Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)
Orla Mølgaard-Nielsen (f. Ålborg 1907, d. Hellerup 1993)
Lænestol med stel samt armlæn af teak. Sko af messing. Sider, sæde og ryg betrukket med dybthæftet rødt skind. Udført hos snedkermester Gustav Bertelsen.
Variant af model udført til Domus Medica 1948
Fremstår med alders- og brugsslitage. skind med omffatende slitage, herunder krakeleringer og defekter. Kræver ompolstering.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag