Foto endnu ikke klar
891/​1424

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

Sjældent sofabord med stel af valnøddetræ, rektangulær top af moseeg. Endesprosser med gennemgående hylde af glas. Udført ca. 1955 hos snedkermester Niels Vodder, stemplet herfra. H. 60. L. 129,5. B. 65.

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers familie på Snedkerlaugets udstilling i 1955.

Model præsenteret første gang på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet i 1953, sidenhen igen i 1955.

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, afbilledet s. 271.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 3. december 2019

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag