Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)
“Uden titel (Regnskov)”, (1980). Sign. på bagsiden P.K. 82. Olie på lærred. 202×240.
Litteratur: Ane Hejlskov Larsen: “Per Kirkeby Malerier 1978–1989”, Aarhus, 2015, kat. M 428, geng. s. 363. Værket er registreret i Galerie Michael Werners arkiv under PK 62. Udstillet: Per Kirkeby og Bjørn Nørgaard på Biennalen i Venedig, 1980 (etiket på blændrammen). Udstillet: “Per Kirkeby”, Ordrupgaardsamlingen, Ordrupgaard, København, 1981, udenfor katalog, geng. i kataloget s. 22.
Maleriets titel stammer fra Per Kirkeby, ifølge billedbogen, arkivnr. 9c.5, Per Kirkebys arkiv på ARos Kunstmuseum, Aarhus, 2014. Det er uklart, om Kirkeby har opfattet denne titel som maleriets titel, som en reference til et forlæg eller som en association efter dets tilblivelse.
Malerier og skulpturer, 6. juni 2017