Foto endnu ikke klar
891/​1535

Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)

“Øvelsesstykker. Jadran”. Sign. på bagsiden R.M. 2-XI-92. Olie på lærred. 100×81

Litteratur: Jan Würtz Frandsen: Richard Mortensen. Erindringens år 1958–1993. Ting og tegn. II: Billeddel", København, 2001, fig. 622, gengivet side 430. Udstillet: “Inferno”, Statens Museum for Kunst, København, 1993, uden nr.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 4. december 2019

Vur­dering

75.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK