“Musselmalet Riflet, Halv- og Helblonde”. En samling service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (36)
Halvblonde: terrin nr. 595, 2 smørskåle nr. 502, 2 sennepskrukker nr. 744, det ene mangler låg, tresidet fad nr. 515, bladformet asiet nr. 548, 2 saltkar nr. 706, 4 smørasietter nr. 504.
Helblonde: skylleskål med holder nr. 1182, 2 askebægre nr. 1001, halvmåneformet asiet nr. 1173.
Riflet: bladformet asiet nr. 143, skål nr. 19, sættebakke nr. 268, saucekande nr. 200, 4 asietter nr. 343, bæger nr. 2158, tekande nr. 259, pilleæske nr. 4724, 3 askebægre nr. 2033, 2 peberbøsser nr. 439 samt strøbøsse nr. 2126.
Blåmalet, B&G: skål nr. 1035.
B&G: musselmalet æg nr. 691.
1 askebæger nr. 1001 med kanthak på fod. Skylleskål nr. 1182 med to mindre kanthak på fødder. Tekande nr. 259 med mindre glasursprængning på snegl.
1 sennepskrukke nr. 744 mangler låg.
Anden sortering: 2 smørbægre nr. 502, bladformet asiet nr. 548, skål nr. 19, bæger nr. 2158 samt strøbøsse nr. 2126 med større brændingsrevne på side.
Blåmalet, B&G: skål nr. 103 med brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. juni 2024
22 bud