2425/​42

“Musselmalet Riflet, Halv- og Helblonde”. En samling service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (36)

Halvblonde: terrin nr. 595, 2 smørskåle nr. 502, 2 sennepskrukker nr. 744, det ene mangler låg, tresidet fad nr. 515, bladformet asiet nr. 548, 2 saltkar nr. 706, 4 smørasietter nr. 504.

Helblonde: skylleskål med holder nr. 1182, 2 askebægre nr. 1001, halvmåneformet asiet nr. 1173.

Riflet: bladformet asiet nr. 143, skål nr. 19, sættebakke nr. 268, saucekande nr. 200, 4 asietter nr. 343, bæger nr. 2158, tekande nr. 259, pilleæske nr. 4724, 3 askebægre nr. 2033, 2 peberbøsser nr. 439 samt strøbøsse nr. 2126.

Blåmalet, B&G: skål nr. 1035.

B&G: musselmalet æg nr. 691.

1 askebæger nr. 1001 med kanthak på fod. Skylleskål nr. 1182 med to mindre kanthak på fødder. Tekande nr. 259 med mindre glasursprængning på snegl.

1 sennepskrukke nr. 744 mangler låg.

Anden sortering: 2 smørbægre nr. 502, bladformet asiet nr. 548, skål nr. 19, bæger nr. 2158 samt strøbøsse nr. 2126 med større brændingsrevne på side.

Blåmalet, B&G: skål nr. 103 med brugsslitage.

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

22 bud

(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK