2436/1
Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
“Helligåndskirken set fra Sparekassen i Niels Hemmingsensgade.” 1935. Usigneret. Olie på lærred. 86×78.
Tove Jørgensens fortegnelse over Svend Hammershøis malerier efter motiver i “Svend Hammershøi 1873–1948, Maler og formgiver”, 1990, s. 114.
Retouheringer - primært langs kanter.
Vurdering