921/​507

Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)

”Magdalene in der Höhle" (Magdalene i grotten), 1977–78. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 80×100.

Litteratur: Ane Hejlskov Larsen: "Per Kirkeby Malerier 1957–1977, København 2002, nr. M 349 (illustrated in colour, p. 296). Litteratur: “Per Kirkeby”, Louisiana Revy, Vol. 30, Nr. 3, juni 1990. Litteratur: Birgit Hessellund og Finn Terman Frederiksen: “Hjælp! Jeg er samler. Birte Inge Christensen og John Hunov's Samlinger”, Randers 1994, s. 26, nr. 184. Proveniens: Birte Inge Christensen & John Hunovs Samling, København. Proveniens: Privateje, Danmark.

Højt oppe i Pyrenæerne ligger den utilgængelige grotte, hvor Maria Magdalene tilbragte de sidste 30 år af hendes liv. Sådan lyder i hvert den overlevering, som er fast forankret i områdets kristne kultur og grunden til, at grotten fortsat er et yndet mål for pilgrimsvandringer og mytedannelser - om end historikere har et andet syn på fortællingen.

Grotten som fysisk sted, men samtidig som en kristen metafysisk tanke, der rummer tilgivelse og heling, kombinerer to ståsteder i Per Kirkebys virke. For Kirkeby bærer en dobbeltrolle, han er kunstner og videnskabsmand, og i hans værker udforskes både en naturhistorisk og en kulturhistorisk virkelighed. Kulturen er – på samme måde som naturen – tilstede som en underliggende struktur og et motivisk vilkår, og Kirkebys Magdalene består både af kroppens tyngde og åndens lys på samme måde som grottens topografi aldrig helt manifesterer sig på lærredet, men antydes som farvefelter et sted mellem figuration og abstraktion.

Kirkebys kunstneriske liv startede i 1960erne, hvor han kom i kontakt med Ex-skolens legendariske brødre, men fra midten af 70erne sprang han for alvor ud som maler. Han blev opdaget af Michael Werner, kom i galleri med Europas store malere Georg Baselitz og Sigmar Polke, og anses i dag som en af Danmarks mest internationalt berømmede kunstnere.

”Magdalene in der höhle" stammer fra John Honovs omfattende samling af Per Kirkebys værker og perioden med Daner Galleriet, der i sin korte levetid fra 1972–77 viste værker af toneangivende kunstnere som Per Kirkeby, Bjørn Nørgaard, Joseph Beuys, Christian Boltanski, A. R. Penck og Jörg Immendorff.

Vur­dering

750.000 DKK

Hammerslag

700.000 DKK