2437/​570

Lysberg, Hansen & Therp

Højrygget armstol af bøg. Sæde, armlæn og ryg betrukket med patineret, sømbeslået naturskind. Udført og mærket hos Lysberg, Hansen & Therp.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skind med pletter, smuds og krakeleringer.

Moderne kunst og design, 10. september 2024

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK