Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)
Udsigt fra Klitvej mod Kapelborg med de to møller i baggrunden. Sign. Viggo Johansen Skagen 1884. Olie på lærred. 42×48.
På bagsiden af lærredet et stempel fra kunstnerens dødsboauktion.
Enkelte retouchering. Minimale krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 26. marts 2018
14 bud