2119/​832

Erik Ole Jørgensen (f. Frederiksberg 1925, d. Vedbæk 2002, Møbeldesigner)

Lænestol med forkromet stel, betrukket med patineret ruskind. Formgivet 1953. Udført hos Olaf Black for Bovirke.

Litteratur: “Møbler” nr. 6–1954, s. 32.

Litteratur: Mobilia 1956.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Stel med rust. Manglende sædehynde.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag